Wartość odpadów

Śmieci – kojarzą nam się przede wszystkim z masą zbędnych rzeczy, często zepsutych, wybrakowanych, zniszczonych lub będących pozostałościami produkcji, obierania warzyw i owoców, czy – po prostu jednorazowych, zużytych materiałów higienicznych.

Do pewnego momentu wszystko lądowało na wysypiskach i mało kto zastanawiał się, czy można te specyficzne dobra jakoś wykorzystać i zapobiec takiemu zanieczyszczaniu środowiska.

Za dużo śmieci

W pewnym momencie ktoś wpadł na pomysł, że wiele rodzajów odpadów da się ponownie wykorzystać po poddaniu ich odpowiedniemu recyklingowi.  Jest to np. papier, niektóre plastiki, elementy odzieży, ale i metale kolorowe, które mają same w sobie sporą wartość.

Nic więc dziwnego, że wiele firm ogłasza np. zbiórki zużytego sprzętu RTV, AGD, czy telefonów komórkowych i elementów komputerów. Dotychczasowi właściciele pozbywają się problemu związanego z tym, co zrobić z zepsutymi przedmiotami tego typu, a ktoś inny może z nich odzyskać to i owo i dać temu drugie życie.

Może to więc nie są więc odpady sensu stricte?

Nie tylko zużyte RTV i AGD można przeznaczyć do recyklingu. Na złom można przeznaczyć także m.in. puszki po napojach, metalowe pozostałości samochodów, elementy z ww. metali kolorowych – np. zniszczone zdobienia itp. Wiele z tych rzeczy można zawieźć lub zanieść do skupu osobiście.Jeśli są to duże i ciężkie przedmioty – np. pozostałości po dużym remoncie domu, warto poszukać firmy, która odbiera odpady wielkogabarytowe od klienta.

Skup skupowi nierówny

Odpowiednim miejscem do oddania odpadów z metali jest skup złomu. Warto jednak wybrać taki punkt, który działa zgodnie z przepisami. Co to oznacza? Że nie można tu oddawać np. fragmentów szyn i trakcji kolejowych, monet pozostających w obiegu płatniczym, pokryw studziennych, znaków drogowych i innych tego typu elementów typowych dla infrastruktury. 

Każdy legalny skup złomu musi mieć regulamin, a pracownicy powinni ostrzegać klientów, jeśli ci przyniosą  na złom coś, co nie powinno się tu znaleźć. Oczywiście, zdarza się, że ktoś popełni taki błąd nieświadomie, jednak chyba każdy słyszał przynajmniej o jednym przypadku np. uszkodzenia trakcji kolejowej przez osoby żyjące przede wszystkim ze zbierania surowców wtórnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here