Zalety i wady inwestowania w akcje

Inwestowanie w akcje to popularna forma inwestycji, co w dużej mierze wynika z faktu, że umożliwia osiąganie naprawdę atrakcyjnych zysków. Na czym to polega? Jakie są zalety i wady inwestowania w akcje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega inwestowanie w akcje?

Inwestowanie w akcje to forma inwestycji polegająca na zakupie akcji emitowanych przez spółki akcyjne lub komandytowo-akcyjne, które są notowane na giełdzie. Kupno przeprowadza się w celu osiągnięcia zysku, co jest możliwe dzięki wzrostowi kursu akcji w przyszłości. Samo inwestowanie w akcje mimo iż z technicznego punktu widzenia zawsze wygląda tak samo w praktyce może przyjąć formę spekulacji lub inwestowania długoterminowego. Obie strategie różnią się przede wszystkim horyzontem czasowym inwestycji, ponieważ w przypadku spekulacji akcje są kupowane i sprzedawane z reguły w trakcie tej samej sesji giełdowej, a maksymalnie w ciągu kilku kolejnych dni. W przypadku inwestowania długoterminowego horyzont czasowy inwestycji pozostaje bliżej nieokreślony. W obu przypadkach odmienne są również narzędzia wykorzystywane przez inwestorów, czy ilość czasu, którą muszą oni poświęcać na zajmowanie się giełdą.

Inwestowanie w akcje – jak zacząć?

Zamierzając zacząć inwestować w akcje należy otworzyć konto maklerskie, co jest możliwe pod hasłem: giełda akcje, które odsyła do konkretnej oferty brokera. podmiot ten pełni bowiem rolę pośrednika pomiędzy giełdą, a inwestorem. Następnie należy zasilić otworzony rachunek, co można zrobić wykonując przelew z konta osobistego. W tym momencie możliwe jest przeprowadzenie zakupu pierwszych akcji, a szczegółowy mechanizm został opisany artykule przedstawiającym podstawy inwestowania na giełdzie.

Inwestowanie w akcje – zalety i wady

Co wpływa na popularność inwestowania w akcje? Przede wszystkim są to zalety związane z grą na giełdzie. Wymienić wśród nich należy chociażby możliwość uzyskania atrakcyjnej stopy zwrotu, która może być znacznie wyższa niż oprocentowanie oferowane przez depozyty bankowe. W efekcie inwestowanie w akcje pozwala nie tylko ochronić posiadany kapitał przed inflacją, ale również skutecznie go pomnażać. Istotna jest także możliwość dywersyfikacji portfela, co powinno być podstawową zasadą każdego inwestora. 

Czy inwestowanie w akcje ma jakieś wady? Oczywiście, że tak, a podstawową jest wysoki poziom ryzyka, co wynika z faktu, że nie ma w tym przypadku mowy o ochronie inwestowanego kapitału. W efekcie inwestor może ponieść straty. Wadą jest z pewnością również konieczność systematycznego poszerzania posiadanej wiedzy, a w przypadku spekulacji także ciągłego śledzenia notowań giełdowych. Wszystko to sprawia, że inwestując w akcje należy dysponować odpowiednią ilością czasu, co umożliwi realizowanie konkretnej strategii.

Podsumowując należy stwierdzić, że inwestowanie w akcje tak samo jak każda inna forma inwestycji posiada zarówno zalety, jak i wady. Chcąc inwestować skutecznie należy zatem korzystać z tych pierwszych oraz umiejętnie ograniczać oddziaływanie tych drugich.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here