Przenośniki, wózki i regały, czyli o czym należy pamiętać podczas projektowania magazynu?

Dzięki prawidłowemu projektowi magazynu możliwe jest znaczne usprawnienie wszystkich procesów magazynowych – od momentu przyjęcia aż do wydania towaru. Na co zwraca się szczególną uwagę w trakcie tworzenia planów przestrzeni magazynowych?

Jakiego rodzaju przenośniki wybrać do magazynu? Na jakiego typu regały magazynowe warto postawić? Takie pytania rodzą się w momencie, w którym przedsiębiorca musi zaplanować własny magazyn. Poprzez właściwie zaplanowaną przestrzeń magazynową przedsiębiorca może uzyskać szereg korzyści. Dzięki niej możliwe jest nie tylko łatwiejsze i bezpieczniejsze składowanie ładunków oraz ich wyszukiwanie, ale również skrócenie czasu prac magazynowych, co z kolei przekłada się na większe oszczędności. Natomiast wtedy, gdy magazyn nie będzie posiadał przemyślanego projektu, istnieje większe ryzyko uszkodzenia ładunków, wydłużenia łańcucha logistycznego, co skutkuje wyższymi kosztami, które mogą zaważyć na przyszłości firmy.

Prawidłowy projekt magazynu – czyli jaki?

Przestrzeń magazynową można projektować samodzielnie, ale najczęściej firmy decydują się na korzystanie z usług zewnętrznych firm, dla których planowanie magazynów jest specjalnością. Pod uwagę przy tworzeniu prawidłowego projektu magazynu należy wziąć szereg czynników, dlatego też najlepiej powierzyć to zadanie fachowcom. Dobrze zaprojektowany magazyn będzie wtedy jak przyszłościowa inwestycja, dzięki której firma będzie mogła zyskiwać coraz więcej.

Przy projektowaniu magazynu pod uwagę bierze się czynniki takie jak:

  • wymiary magazynu, w tym także jego wysokość, która może pozwolić na stworzenie magazynu wysokiego składowania
  • specyfika towarów
  • preferowany sposób przechowywania towarów
  • oczekiwany przebieg czynności logistycznych, na przykład sposób kompletowania zamówień w magazynie
  • system zarządzania zamówieniami

Na podstawie tych właśnie informacji możliwe jest stworzenie projektu zakładającego optymalne wytyczenie dróg oraz rozmieszczenie regałów, a także dobór innego rodzaju wyposażenia magazynowego, jak przenośniki, układnice i innych urządzeń do przemieszczania towarów. Ponadto, specjaliści mogą także zaproponować rozwiązania w zakresie automatyzacji magazynu i doboru właściwego oprogramowania magazynowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here