Sprowadzanie towaru z Chin

Sprowadzając rozmaite towary z Chin warto pamiętać o dokonaniu niezbędnych opłat i skompletowaniu wszystkich istotnych dokumentów do przeprowadzenia odprawy celnej. Zlekceważenie którejś z powyższych czynności grozi poważnymi sankcjami. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby samodzielnie za to odpowiadać może zdecydować się na wsparcie renomowanych pośredników.

Sprowadzanie towaru z Chin opłaty

Import z Chin to nie tylko znalezienie dostawcy, pośrednika oraz skontrolowanie jakości towarów i produkcji. Duże znaczenie ma też dokonanie obowiązujących opłat. Chodzi m.in. o opłatę celną oraz zapłacenie podatku VAT, ale też załadunek, produkcję, tłumaczenie dokumentów oraz transport towarów.

Sprowadzanie towaru z Chin cło

Zabierając się za profesjonalne sprowadzanie towarów z Chin warto nad tym chwilę przysiąść i sprawdzić swoje obecne możliwości finansowe. Niekiedy okazuje się, że opłaty za sprowadzanie towaru z Chin przerastają możliwości konkretnych firm i przedsiębiorców, a do tego okazują się dużo wyższe od tych spodziewanych. Bez odpowiednich kalkulacji w ogóle nie warto się za to zabierać, dlatego należy w to zaangażować uznanych pośredników.

Cło za sprowadzanie towaru z Chin składa się z trzech podstawowych wartości:

  • wartości celnej,
  • wartości stawki celnej,
  • wartości transportu poza UE.

Zdarza się, że cło z Chin wynosi 0%, ale równie dobrze przedsiębiorca będzie musiał się zmierzyć z opłatą na poziomie 50%. W Urzędzie Celnym opłaca się wartość składającą się z sumy wartości celnej i transportu poza UE przemnożonej przez wartość stawki celnej.

Odnalezienie stawki celnej jest równoznaczne ze znajomością kodu HS (można skorzystać w tym przypadku z popularnego systemu ISZTAR). Stawka celna na laptopy oraz smartfony wynosi 0%, natomiast na odzież z dzianin aż 12%. Importowanie bez cła jest możliwe w momencie, gdy wartość przesyłki nie będzie przekraczać 150 euro lub przedsiębiorca sprowadza próbki (wysyłane bezpośrednio do niego – poza alkoholem, perfumami i wyrobami tytoniowymi). Przydatny przy obliczaniu cła okaże się kalkulator online (warto znać w tym miejscu kod CN).

Sprowadzanie towaru z Chin a VAT

Sprowadzanie towaru z Chin wiąże się też z koniecznością opłacenia podatku VAT. Warto wziąć pod lupę pojęcie sprowadzanie towaru z Chin a VAT i wiedzieć na jakie konkretnie opłaty podatkowe się przygotować. W większości przypadków podatek VAT wynosi 23%, chociaż w niektórych przypadkach można napotkać inne stawki (4,7 oraz 8%). Na podatek VAT składa się: wartość celna, koszt transportu na terenie UE i poza UE oraz należność celna. Wszystko się do siebie dodaje, a następnie mnoży się przed podstawową wartość VAT (23%). Co ważniejsze niekiedy nie trzeba płacić wskazanego wyżej podatku. Tyczy się to próbek oraz przesyłek oznaczonych jako podarunki. Kluczowe jest sprawdzenie obowiązującej wartości VAT na sprowadzane towary.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here