sieć komputerowa w firmie

Sieć komputerowa w firmie, zarówno mniejszej i większej jest niezbędna, a budowa sieci komputerowej w firmie to poważna decyzja. Pod uwagę należy wziąć dużo elementów oraz dostosować oferowane na rynku rozwiązania doskonale do potrzeb firmy. Sieć komputerowa zapewnia możliwość wymiany danych i współdzielenia zasobów między konkretnymi komputerami. Tak naprawę starczy zwykły router WI-Fi, żeby internet był dostępny dla wszystkich urządzeń w sieci oraz to bezprzewodowo albo z wykorzystaniem kabla. Niestety wielu inwestorów boryka się z kłopotami dotyczącymi IT, a najpowszechniejszym kłopotem jest stworzenie solidnej sieci w biurze, dzięki której pracownicy będą mieli zagwarantowany komfort oraz możliwość współdziałania. Dlaczego taka sieć komputerowa to idealne rozwiązanie oraz jak je wdrożyć?

Po co firmowa sieć komputerowa?

W obecnych czasach właściwie każda duża oraz średnia firma tworzy własne indywidualne sieci komputerowe. W ostatnich latach w mniejsze wersje rozszerzonych systemów coraz częściej inwestują również mniejsze podmioty. Czy ma to sens?

Wbrew przekonaniu pewnych biznesmenów firmowa sieć komputerowa nie służy wyłącznie do tego, aby odbierać maile oraz w wolnych chwilach „ogarniać Facebooka”. Sieć komputerowa pozwoli na natychmiastowe wysyłanie dużych ilości danych wewnątrz firmy, zbiorową pracę na nich i ich zabezpieczenie na wypadek usterki. Gwarantuje ona również natychmiastowe oraz bezprzewodowe korzystanie z urządzeń biurowych lub przenośnych. Sprawdza się dodatkowo w wypadku wizyt oraz spotkań biznesowych. Jednym słowem – same pozytywy!

sieć komputerowa

Które urządzenia są potrzebne w firmowej sieci?

Wbrew pozorom utworzenie niewielkiej sieci komputerowej nie wymaga zakupu znacznej liczby urządzeń. W większości wypadków starczą:
1. Router – otrzymujący sygnał od dostawcy Internetu i przekazujący go wprost do danych urządzeń – komputerów, drukarek lub serwerów.
2. Dysk NAS (Network Attached Storage) – umożliwiający podłączenie zasobów dysków twardych do firmowej sieci komputerowej.
3. Switch (przełącznik sieciowy) – urządzenie połączone jest z routerem oraz pozwoli na podłączenie pewnej liczby urządzeń sieciowych. Kiedy korzystamy z niewielkiej liczby urządzeń, to jego rolę może odgrywać sam router.
4. Serwer – nie jest on konieczny do stworzenia sieci, jednakże w wypadku większych systemów należałoby w niego zainwestować.
Niewątpliwie wymienione urządzenia to jedynie wierzchołek góry lodowej, jednakże już na ich bazie można stworzyć małą sieć – niezbędne będzie niewątpliwie jeszcze stosowne okablowanie.

Nie zapomnij o Wi-Fi!

Budując małą sieć komputerową trzeba także pamiętać, iż Internet bezprzewodowy nie bierze się z powietrza! Żeby móc podłączać urządzenia bezprzewodowe do sieci oraz korzystać z zasobów albo Internetu konieczny jest router zaopatrzony w bezprzewodową kartę sieciową. Co więcej, gdy nasze biuro znajduje się w paru pomieszczeniach oddzielonych masywnymi ścianami, to powinniśmy również zadbać o kolejne punkty dostępowe, jakie umożliwią odpowiedni zasięg oraz siłę sygnału w dowolnym pomieszczeniu.

serwer

Bezpieczeństwo ponad wszystko!

Tworząc firmową sieć komputerową należy również pamiętać o właściwych zabezpieczeniach. Przede wszystkim zawsze należałoby zainwestować w zasilacz awaryjny UPS, jaki w wypadku przerwy w zasilaniu pozwala na spokojne zapisanie postępów pracy oraz zapobiegnie gwałtownemu wyłączeniu urządzeń. Kolejnym zakupem wartym przemyślenia jest dodatkowy dysk NAS, jaki będzie spełniał funkcję backupu, na wypadek usterki podstawowego urządzenia. Gdy stworzyliśmy firmową sieć bezprzewodową to koniecznie należy ją zabezpieczyć mocnym hasłem, i jej zasięg zmniejszyć tak, aby w jak najmniejszym stopniu wykraczał poza biuro. Laptopy oraz sieć powinny także być dobrze zabezpieczone przed szkodliwym oprogramowaniem.

Tanio nie znaczy dobrze, drogo, nie znaczy lepiej!

Na koniec należałoby zwrócić uwagę na sprawę finansów. W większości wypadków to ona będzie bowiem przesądzać o wykorzystanych rozwiązaniach oraz parametrach technologicznych sprzętu. Istotne jednakże, aby przed stworzeniem firmowej sieci komputerowej dobrze ustalić, jakie mamy realne potrzeby i określić elementy krytyczne z naszego punktu widzenia. Pozwala to na odpowiednie zastosowanie posiadanych środków pieniężnych. Stworzenie niewielkiej sieci komputerowej nie jest zadaniem ani ciężkim, ani szczególnie kosztownym. Przed realizacją zawsze jednakże należałoby rozważyć co jest nam niezbędne oraz wedle tego wybrać potrzebne elementy. Zawsze opłaca się także poprosić o pomoc fachowców, jacy zapewnią, iż wszystko będzie działać na 100%!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here