Na czym polega Smart TV

Smart TV to kompleksowy interfejs, który zmienia zakres tego, do czego wykorzystujemy nasze telewizory. Samsung, Philips czy LG instalują w najnowszych modelach telewizorów systemy, które zamieniają je w prawdziwe multimedialne centra dowodzenia. Czym właściwie jest Smart TV i o czym musimy pamiętać, jeżeli interesuje nas ta technologia?

Główne założenia Smart TV

Smart TV to wspólna nazwa różnego rodzaju rozwiązań, które służą poszerzeniu zakresu funkcji telewizora. Wiąże się z pojęciem „internetu rzeczy”, czyli trendu polegającego na implementowaniu funkcji internetowych w różnych urządzeniach codziennego użytku. W przypadku telewizorów jest to dostęp do sieci z poziomu telewizora, możliwość połączenia go z innymi urządzeniami czy różnego rodzaju ułatwienia dostępu. Przykładowo: w systemie Samsung Smart TV zamiast pilota możemy używać każdego smartfona Samsung z zainstalowaną odpowiednią aplikacją. Smart TV dąży do jak najściślejszej współpracy różnych urządzeń w kontekście idei „inteligentnego domu”.

Czym cechują się telewizory Smart TV?

Główną cechą, która wyróżnia Smart TV, jest obsługujący wszystkie funkcje system operacyjny, w jaki wyposażony są te telewizory. Samsung posiada autorski system Tizen, umożliwiający komunikację z innymi urządzeniami tej firmy. LG wyróżnia się systemem WebOS, który uważany jest za najbardziej intuicyjny z dostępnych na rynku. Wiele firm korzysta z zewnętrznego oprogramowania Android TV, czyli przystosowanej do telewizorów wersji systemu Android znanego z telefonów i tabletów.

Producenci telewizorów Smart TV dążą także do maksymalnego uproszczenia procesu instalacji urządzenia. Skomplikowane okablowanie zostaje zastąpione jednym kablem (najczęściej HDMI) i łącznością bezprzewodową. Często stosuje się piloty służące do obsługi wielu urządzeń lub – jak w przypadku Samsung Smart TV – obsługę z poziomu smartfona.

Jak wygląda korzystanie ze Smart TV?

Po prawidłowym podłączeniu telewizor Smart TV zyskuje praktycznie takie same funkcje jak komputer podłączony do internetu – można z jego użyciem przeglądać sieć, kontaktować się ze znajomymi czy otwierać różnego rodzaju multimedia. Jednym z najpopularniejszych zastosowań telewizorów Smart TV jest dostęp do platform VOD takich jak Netflix czy rodzimy Player.

Smart TV – wady i zalety

Smart TV zapewnia płynne doświadczenie dostępu do różnych usług sieciowych na dużym i komfortowym ekranie telewizora. Obsługa tego typu systemu jest dosyć intuicyjna i nie powinna nastręczyć problemów nawet osobom mało biegłym z najnowszymi technologiami. Warunkiem takiej płynności doświadczenia jest jednak mocne połączenie internetowe – aby korzystać z platform VOD na dużym telewizorze, konieczny jest streaming w bardzo wysokiej jakości.

Głównym problemem, z jakim mierzą się twórcy takich rozwiązań, jest konieczność obsługi z poziomu pilota. Chociaż interfejsy są intuicyjne, nawigowanie po nich za pomocą przycisków czy małego joysticka na pilocie jest po prostu mało wygodne, zwłaszcza w sytuacji, w której większość użytkowników przyzwyczajonych jest do interfejsów dotykowych. Problem ten próbuje się rozwiązywać poprzez wprowadzanie obsługi ruchami pilota lub wykrywaniem głosu, stosowanym m.in. w systemach Samsung Smart TV.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here