Co stoi za gwałtownym spadkiem wartości akcji Netfliksa

Spory spadek kursu akcji Netfliksa wywołał niemałe zamieszanie na giełdzie. To dobry moment, by przyjrzeć się wpływowi wyników finansowych spółki na wycenę jej akcji.

Spadek liczby użytkowników po pandemii

Ostatnie dwa lata były dla Netfliksa bardzo owocne – w 2020 i 2021 do serwisu dołączyło odpowiednio 36 i 18,2 miliona użytkowników. Obecnie łączna liczba kont wynosi już 220 milionów, dzięki czemu Netflix nadal utrzymuje się na pierwszym miejscu listy platform streamingowych pod względem popularności. Jeszcze kilka miesięcy temu akcje spółki pobijały również kolejne rekordy wartości, docierając nawet do poziomów w okolicach 700 USD. Od początku roku możemy jednak zaobserwować gwałtowny spadek, który nasilił się szczególnie pod koniec kwietnia. Aktualnie wartość akcji Netfliksa wynosi około 190 USD – najmniej od końca 2017 roku – i niewiele wskazuje, by miała wrócić do poziomów z okresu pandemii.

Co stoi za tak gwałtowną utratą wartości akcji? To przede wszystkim spadek liczby subskrybentów. Choć nie był on szczególnie duży – liczba kont zmalała zaledwie o 200 tys. – jest to pierwsza tego typu zmiana od 10 lat. Przedstawiciele firmy wśród powodów gorszych wyników podają również rosnącą konkurencję, wojnę na Ukrainie oraz sankcje nałożone na Rosję, które doprowadziły do zamknięcia kont 700 tys. użytkowników. Spore kontrowersje wywołały także plany spółki dotyczące wprowadzenia reklam, które mają ustabilizować sytuację finansową Netfliksa.

Jak wykorzystać spadek wartości akcji na swoją korzyść?

Mimo że zarabianie na giełdzie zwykle kojarzy nam się z wykorzystaniem wzrostu cen akcji, również spadek wartości spółki może stworzyć okazję do osiągnięcia zysku. Jednym ze sposobów na zarobek w takich warunkach jest tzw. krótka sprzedaż – pozbycie się akcji, by później odkupić je za niższą cenę. Możemy wykorzystać również instrumenty pochodne, takie jak opcje czy kontrakty CFD – musimy jednak mieć na uwadze, że tego typu inwestycje wiążą się ze znacznie wyższym ryzykiem. Aby wygodnie inwestować z użyciem różnych metod, warto postawić na sprawdzone rozwiązania, takie jak Saxo broker z możliwością uzyskania dostępu do profesjonalnego wsparcia od osobistego opiekuna konta.

Co dalej z Netfliksem?

Już teraz wartość akcji streamingowego giganta jest o ponad 70% niższa od szczytowych wartości z października 2021. W pierwszym tygodniu od ogłoszenia wyników finansowych za pierwszy kwartał wycena papierów wartościowych spółki spadła aż o 40%. Czy możemy spodziewać się dalszych spadków? Niedaleka przyszłość Netfliksa nie wygląda najlepiej – firma oczekuje dalszego spadku liczby użytkowników, a jej plany na uratowanie spółki budzą kontrowersje. Niewykluczone, że Netflix już niedługo zacznie wracać do swojej wcześniejszej wartości; pewne jest jednak, że firma musi dokonać pewnych zmian.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here