zakładanie firmy przez internet

Posiadanie własnego biznesu staje się marzeniem coraz większej liczby osób. Bycie przedsiębiorcą i możliwość bycia samemu sobie szefem jest niezwykle kusząca. Na początku każdego roku, kiedy wiele osób przygotowuje listy z postanowieniami noworocznymi, założenie własnej firmy jest jedną z częściej pojawiających się tam pozycji.

Przedsiębiorczość w dzisiejszych czasach wydaje się być na niezwykle wysokim poziomie. W dodatku wydaje się, że założenie i prowadzenie własnej firmy jeszcze nigdy nie było tak proste jak jest dziś.
Dawniej, aby móc zrealizować swój pomysł na biznes trzeba było liczyć się z koniecznością załatwienia ogromnej ilości dokumentów, papierów, pozwoleń. Czas oczekiwania na otrzymanie odpowiedzi, nadanie numeru NIP wydłużał się nawet do kilku tygodni. W tym czasie oczywiście trzeba było cierpliwie czekać. W ostatnich latach sytuacja ulega na szczęście stałej poprawie.

Coraz bardziej powszechne jest dziś zakładanie firmy przez internet.

Nie trzeba więc nawet wychodzić z domu. Można wypełnić odpowiedni wniosek na stronach centralnej ewidencji gospodarczej. Najbardziej korzystnie jest jednak tego dokonać na przykład za pośrednictwem jednego z banków, które oferują taką pomoc.

Oprócz tego, że wyślą one zgłoszenie o rejestracji firmy do wszystkich instytucji, które muszą zostać o tym fakcie powiadomione, to jeszcze w gratisie na dobry start firmy zaproponują darmowe konto firmowe na pierwsze lata. Niekiedy także można spodziewać się bonusu finansowego, przez co koszty związane z prowadzeniem firmy w pierwszym miesiącu będą znacznie niższe.

klawiatura użytkownik

Za pośrednictwem banku można też założyć sobie tak zwany profil zaufany, który w dalszym etapie będzie umożliwiał załatwianie różnego rodzaju spraw urzędowych za pośrednictwem internetu.
Za jego pomocą możliwe będzie na przykład dokonywanie zmian w ewidencji działalności gospodarczych. Zmiany, których będzie można dokonać tą drogą to na przykład zmiana nazwy firmy, dodanie kolejnych kodów PKD w celu rozszerzenia działalności firmy czy też zmiana miejsca wykonywania działalności.

Prowadzenie działalności gospodarczej można rozpocząć już pierwszego dnia po wysłaniu zgłoszenia rejestracyjnego, o ile jako dzień rozpoczęcia wskazało się taką właśnie datę. Nie ma znaczenia fakt, że numer NIP czy REGON zostaną przyznane dopiero w ciągu kilku kolejnych dni. Jeśli chodzi o datę rozpoczęcia działalności to warto się nad tym dobrze zastanowić i w większości przypadków zrezygnować z rozpoczynania jej pierwszego dnia miesiąca.

Najbardziej optymalnym terminem jest drugi dzień miesiąca. Wiąże się to z przepisami dotyczącymi możliwości skorzystania z obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne. Nowe firmy mają bowiem możliwość płacenia tak zwanego małego zusu przez pierwsze pełne 24 miesiące prowadzenia działalności gospodarczej.
A więc zakładając firmę drugiego dnia miesiąca, będzie to miesiąc niepełny, za który także skorzystać można ze zniżki. Tym samym otrzymuje się jakby o miesiąc dłuższą ulgę. Wszystko przez jeden dzień różnicy. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku obowiązującemu od 2018 roku zwolnieniu ze składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze pełne sześć miesięcy.

Mając już założoną działalność gospodarczą przez internet, ostatnie co należy zrobić to zgłosić samego siebie do wspomnianych już ubezpieczeń społecznych. Zgłoszenia takiego także dokonuje się za pośrednictwem internetu i z wykorzystaniem profilu zaufanego.

firma przez internet

Również księgowość to coś, co można bez żadnego problemu zlecić online. Dostępnych jest wiele programów księgowych, które umożliwiają samodzielne prowadzenie księgowości, albo można to zlecić tak zwanym wirtualnym biurom księgowym. W wielu sytuacjach jest to także zdecydowanie tańsze rozwiązanie, niż korzystanie z tradycyjnych rozwiązań. Odpada także konieczność comiesięcznych wizyt w biurze w celu dowiezienia faktur. Wszystko odbywa się za pośrednictwem internetu.

Coraz więcej jest osób, których działalność gospodarcza również ogranicza się do zadań, które można z powodzeniem realizować w zaciszu swojego domu z wykorzystaniem jedynie komputera z podłączeniem do internetu. Nastała era internetowych biznesów, które nie wymagają nawet wychodzenia z domu.

Możliwości ograniczone są jedynie przez wyobraźnię. Od wielu lat w taki sposób mogli pracować na przykład graficy czy programiści. Z każdym rokiem jednak ilość profesji systematycznie rośnie. Powstają także nowe zawody, które jeszcze kilkanaście lat temu nie były znane, takie jak zawodowy bloger czy copywriter.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here