Wykorzystanie audytu finansowego

W dzisiejszych czasach gospodarka silnie się rozwija. Właściciele firm ciągle chcą ulepszać i doskonalić to, co wypracowali przez lata. Dzięki temu nie popadają oni w stagnację i cały czas mają cele i marzenia w związku z rozwojem firmy. To zjawisko sprzyja zmniejszeniu bezrobocia wśród okolicznych miejscowości.

Termin audyt finansowy

Pojęcie audyt oznacza słuchający z języka łacińskiego. De facto na tym w dużej mierze polega praca audytora, który pozyskuje informacje o działaniu firmy, a następnie analizuje i wydaje opinię na ten temat. Zmiany, które zarekomenduje audytor często wymagają czasu. Rzadko kiedy udaje się szybko zniwelować problem, który niekiedy trwał latami w przedsiębiorstwie.

Audyt finansowy jest postrzegany za jeden z najistotniejszych elementów audytu, gdyż to właśnie od finansów przedsiębiorstwa zależy, w jakiej obecnej kondycji jest dana firma i jakie są jej przyszłe szanse na rynku.

Rola i składowe audytu

Nikt nie powinien mieć wahań co do faktu, że audyt odgrywa istotną rolę w kontroli firm i instytucji; sprawozdanie finansowe, które jest nierzetelne najczęściej ukrywa wiele innych nieprawidłowości popełnianych przez pracowników oraz kierowników danego zakładu. Oznacza to zatem, że w niektórych obszarach błędy zawarte w sprawozdaniu przedłożonym do kontroli powstają na skutek świadomych intencji kierowników a to powinno dać do myślenia władzom, jakie stosowne działania powinni podjąć.

Każdy audytor ma wyrobiony model pracy dlatego mówienie o jego składowych audytu będzie ogólne. W tej pracy na początku należy wykonać testy przeglądowe, które mają za zadanie ukazać czy otrzymane dane są kompletne i czy można się na nich opierać. Następnie wykonuje się testy zgodności, aż do ostatecznych.

Cechy dobrego audytu finansowego

Myśląc o kontroli od razu ciśnie się pierwsza cecha a mianowicie dokładność. Nie ma prawa, aby coś umknęło podczas rewizji. Od tego zależą często dalsze losy firmy. Kolejną cechą, która również się wyłania jest rzetelność. Osoba, która podejmuje się audytu bierze na siebie ogromną odpowiedzialność. Musi odpowiadać za wynik swojej pracy.

Mniej oczywistą cechą, którą można wyodrębnić jest umiejętność szybkiej oceny. W sytuacji gdy audytor otrzymuje sprawozdanie finansowe musi zwrócić uwagę na kilka elementów, które są podobne dla firm. Z doświadczenia wie, co jest nie tak i na co trzeba zwrócić uwagę po krótkim zapoznaniu.

Artykuł powstał we współpracy z GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here