Kiedy można przekazać samochód na cele prywatne?

Osoby, które posiadają własną działalność gospodarczą mogą przekazać samochód, który należy do majątku firmy na cele prywatne. Jedna takie przekazanie wymaga wypełnienia stosownych dokumentów oraz wiąże się z odpowiednimi skutkami podatkowymi.

Dlatego, że przekazanie samochodu, który należy do majątku firmy do użytku prywatnego wiąże się z wypełnieniem stosownych dokumentów należy więc zadbać o prawidłowe wypełnienie protokołu likwidacji lub dokumentu likwidacji oraz protokół przekazania samochodu firmowego na cele prywatne.Odpowiednie dokumenty należy wypełnić dopiero w momencie, gdy ma dość do przekazania pojazdu. Protokół przekazania aby stał się dokumentem ważnym musi zawierać odpowiednie elementy. Te elementy to: dane firmy, datę przekazania samochodu, datę sporządzenia protokołu, informacje dotyczące przekazywanego samochody do celów identyfikacyjnych oraz podpis właściciela, do którego firma należy.

Przekazanie samochodu firmowego do użytku prywatnego wiąże się ze skutkami podatkowymi, które mogą nastąpić jeśli chodzi o podatek dochodowy a także o podatek od towarów i usług.

Przekazanie samochodu firmowego jeśli chodzi o podatek dochodowy to nieumorzona część wartości jaką samochód posiadał na początku nie może zostać kosztem uzyskania przychodu. Natomiast przekazanie samochodu na cele prywatne nie skutkuje koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Chyba, że samochód zostanie wycofany z celów prywatnych i sprzedany w ciągu sześciu lat od jego wycofania, wtedy taka sprzedaż będzie traktowana jako uzyskanie przychodu z działalności gospodarczej i przedsiębiorca ma obowiązek aby taki przychód ujawnić.

Natomiast jeśli chodzi o przekazanie samochody na cele prywatne w świetle podatku od towarów i usług to w sytuacji kiedy właściciel firmy nie mógł odliczyć częściowego lub pełnego podatku to w momencie przekazania samochodu również nie musi tego robić. Natomiast jeśli właściciel firmy mógł odliczyć VAT przy zakupie samochodu zobowiązany jest do wykazania podatku w deklaracji za okres, w którym sprzedaż nastąpiła.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here