Fabryka bez papieru

Zarządzanie przedsiębiorstwem i produkcją bez stert papierów. Niemożliwe. A może jednak? Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii możliwe jest zaimplementowanie systemów kontrolowania dokumentacji, które znacznie uproszczają zarządzanie produkcją i funkcjonowaniem całej firmy.

Firma bez papieru – unikanie papierowych dokumentów

Dokumentacja jest bardzo istotna dla każdej firmy zajmującej się produkcją. Systemy zarządzania ich nie zastąpią, jednak mogą sprawić, że nie będziemy musieli przechowywać ich w formie papierowej. A to już coś. Podstawowym zestawem dokumentów są:

  • planowanie produkcji,
  • elektroniczne karty pracy,
  • dokumentacja konstrukcyjna,
  • przewodniki produkcyjne,
  • karty technologiczne,
  • dyspozycje dokumentu obrotu materiałowego.

Zbiór tak ogromnej ilości danych zajmuje bardzo dużą ilość miejsca i w ich ograniczeniu nie pomagają nawet systemy informatyczne.

Sposób na zmniejszenie ilości dokumentów w formie fizycznej

Na szczęście istnieje kilka sposobów na skutecznie zmniejszenie ilości papierowych dokumentów. Możemy skorzystać z systemu do zarządzania obiegiem dokumentów ( Document Management Systems – DMS). Elektryczny obieg polega głównie na wymianie danych pomiędzy wieloma komórkami danego przedsiębiorstwa, jak również pomiędzy niezwiązanymi bezpośrednio ze sobą podmiotami gospodarczymi. Systemy elektroniczne pozwalają na użytkowanie następujących dokumentów w formie elektronicznej: umowy, dokumenty księgowe, dokumenty techniczne, handlowe oraz dokumenty ISO. Systemy DMS dzięki digitalizacji zmniejszają także konieczność dbania o formalności związanych z obsługą posprzedażową. To natomiast obejmuj m.in. elektroniczną księgę przedsiębiorstwa, HelpDesk: obsługa działów wsparcia, zarządzanie dokumentami wchodzącymi i wychodzącymi, prowadzenie rejestru umów i aneksów, rejestr poczty przychodzącej i wychodzącej, ISO Management: zarządzenie dokumentacją zgodną z ISO. Dzięki nowoczesnym systemom informatycznym powstaje także centralne archiwum internetowe, które zmniejsza ilość dokumentów w formie papierowej, ułatwia zarządzanie strukturą dokumentów oraz ewentualnie pomaga w dotarciu do lokalizacji fizycznej formy dokumentu (niekiedy takie rozwiązanie jest konieczne. Zmniejsza to także ilość problemów przy utracie lub zniszczeniu dokumentów – istnieją w formie cyfrowej.

Dlaczego stosować nowoczesne systemy?

Najważniejszy powód to oczywiście oszczędność czasu, obniżenie kosztów obiegu informacji oraz to, że ułatwiają proces wytwarzania. Implementacja systemów zmniejszających ilość dokumentów w formie papierowej jest więc sposobem na spełnienie dwóch najważniejszych celów każdego przedsiębiorstwa – ograniczenie kosztów produkcji i traconego czasu na niekonieczne zadania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here