Systemy informatyczne wykorzystywane w branży maszynowej

Zastosowanie informatycznych systemów w procesach produkcyjnych ma szereg zalet. Najważniejszą z nich jest optymalizacja a wszystkie dane niezbędne do zarządzania znajdują się w jednym miejscu i ze sobą współpracują. Obecnie na rynku jest wiele możliwości innowacyjnych systemów informatycznych.

Rodzaje systemów informacyjnych stosowanych w branży maszynowej

ERP (ang. Enterprice Resource Planning, System do Zarządzania Zasobami Przedsiębiorstwa) – założenia systemu opierają się na wspomaganiu zarządzaniem całego przedsiębiorstwa ze szczególnym uwzględnieniem linii produkcyjnej. System ten cechuje się przede wszystkim wysoką spójnością danych a także swobodnym ich przepływem. System zarządzania zasobami niezależnie od sposobu czy też miejsca prezentuje te same dane i w czasie rzeczywistym dostępne są wprowadzone zmiany.

CRM (ang. Customer Relationship Management, System do Zarządzania Relacjami z Klientami) – są doskonałym wsparciem dla wszystkich działów związanych z marketingiem. Ich głównym zadaniem jest gromadzenia oraz przetwarzanie danych o wszelkich współpracownikach firmy. Oprócz tego system może być wyposażony w funkcje zarządzania kampaniami reklamowymi i działaniami marketingowymi.

MRP II (ang. Manufacturing Resource Planning, System do Zarządzania Zasobami Produkcyjnymi) – jest to nieco mniej zaawansowany system w porównaniu do ERP. System zaopatrzony jest w zaawansowane rozwiązania pozwalające na prowadzenie półautomatycznych lub w pełni automatycznych planów produkcyjnych. Dodatkowo MRP II umożliwia kontrolowanie etapów zaawansowania prowadzonych prac a także zarządzanie zleceniami.

SCM (ang. Supply Chain Management, System do Zarządzania Łańcuchem Dostaw) – systemy wspomagające ERP lub MRPII. Służą do zarządzania i kontrolowania przepływu towarów jak również materiałów w firmie. Dzięki temu można utrzymać ciągłość dostaw i zabezpieczyć stany magazynowe i zachować optymalizację zapasów.

WMS (ang. Warehouse Management System, System do Zarządzania magazynem) – automatyzacja obsługi magazynu jest kluczową sprawą, która znacząco usprawnia procesy logistyczne firmy a także pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Dzięki temu możliwa staje się sprawniejsza praca linii produkcyjnej i obsługa produkcji na zamówienie lub też produkcji jednostkowej a także znacznie szybciej trwają procedury związane ze sprzedażą.

BI (ang. Buisness Intelligene, Analityka Biznesowa) – jest to system dostarczający najbardziej aktualnych danych dotyczących kondycji firmy. Tworzenie raportów a następnie ich analiza pozwala na wprowadzanie zmian i podejmowanie ważnych decyzji.

DMS (ang. Document Management System, System do Zarządzania Dokumentami) – optymalizacja procesów związanych z zarządzanie dokumentacją to ogromne korzyści dla firmy. Dzięki wprowadzeniu systemu informatycznego DMS, która pełni rolę elektronicznej książki podawczo-odbiorczej, rejestrowane są wszystkie dokumenty, które przychodzą i wychodzą z firmy.

RCP – system, który służy do Rejestracji Czasu Pracy. Automatyzacja tego procesu pozwala na przestrzeganie norm dotyczących godzin pracy.

Systemy informatyczne wprowadzające automatykę procesów branży maszynowej to ogromne ułatwienie dla przedsiębiorców. Dokładność i możliwość wnikliwych analiz uzyskanych danych pozwalają na szybszy i bardziej efektywny rozwój firmy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here