Czym jest podpis elektroniczny?

0
979

Rewolucja cyfrowa sprawiła, że wiele spraw urzędowych i prywatnych możemy załatwić bez konieczności wychodzenia z domu. Przyda się do tego nasz komputer, który podłączony jest do internetu. Jednak sam komputer to jeszcze nie wszystko. Co będzie jeszcze potrzebne?

Do najprostszych spraw, w których wymagane jest wyłącznie potwierdzenie tożsamości wystarczy profil zaufany. Jest to system, który umożliwia autoryzację dostępu do wielu usług publicznych, świadczonych między innymi na platformie gov.pl. Do jego używania potrzebujemy wyłącznie telefonu komórkowego. Jednak profil zaufany może nie wystarczyć w przypadku, w którym musimy podpisać własnoręcznie jakiś dokument. Dlatego powstał kwalifikowany podpis elektroniczny. Jest to narzędzie, które jest równoważne podpisowi własnoręcznemu. Umożliwia ono potwierdzanie swojej tożsamości oraz podpisywanie różnych dokumentów. Takie podpisy elektroniczne są poświadczane za pomocą specjalnego certyfikatu kwalifikowanego. Dzięki temu mogą być używane wyłącznie przez osobę, do której taki certyfikat kwalifikowany jest przypisany.

Co trzeba posiadać do podpisywania dokumentów podpisem kwalifikowanym?

Wymagana jest do tego karta kryptograficzna, czytnik kart oraz oprogramowanie, które należy zainstalować na własnym komputerze. Podpisy kwalifikowane to rozwiązanie droższe od profilu zaufanego. Jednak za kwotę, która nie powinna przekroczyć około trzystu złotych otrzymujemy znacznie większe możliwości. Szczególnie docenią je osoby prowadzące działalność gospodarczą. Podpis kwalifikowany Wrocław w znacznym stopniu upraszcza kontakty z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych czy też z urzędami skarbowymi. Obsługa podpisu elektronicznego nie powinna sprawić większych kłopotów. Dostawcy rozwiązań zapewniają bardzo rozbudowane materiały szkoleniowe.

Podsumowując, elektroniczny podpis jest to narzędzie, dzięki któremu możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu. Podpisywanie dokumentów w taki sposób ogranicza również ich papierowy obieg. Warto jest korzystać z udogodnień informatycznych po to, żeby ułatwiać sobie życie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here