anioł biznesu

Wiara w ducha opiekuńczego, który chroni i wspomaga człowieka jest charakterystyczna dla wielu wierzeń i religii. Nie święci jednak garnki lepią i na co dzień warto mieć obok siebie dobrego człowieka, który jak anioł otoczy nas swoją opieką.
Takich aniołów opiekuńczych poszukują młodzi przedsiębiorcy. Ich pomysły na biznes często wymagają wsparcia, głównie finansowego i wówczas okazuje się, że formalne instytucje typu bank lub fundusze venture capital decyzję o udzieleniu pożyczki czy zainwestowaniu w nową firmę poprzedzają dokładną analizą ryzyk, którymi obarczony jest pomysł na biznes młodego przedsiębiorcy.

Sam pomysł, choćby najlepszy, nie daje gwarancji na osiągnięcie wysokich zysków. Instytucje udzielające pożyczek starają się minimalizować ryzyko strat do minimum i dlatego start-upy rzadko otrzymują kredyty bankowe czy wsparcie venture capital.
Doskonałym rozwiązaniem dla początkujących jest poszukanie inwestora prywatnego, który jak anioł stróż bezpiecznie poprowadzi podopiecznego ze świata biznesu raczkującego do świata wielkich zysków.

Kto to jest anioł biznesu?

Business angel lub angel investor to osoba prywatna mająca duże doświadczenie w prowadzeniu firmy, odnosząca sukcesy finansowe. Anioł biznesu inwestuje kapitał w początkującej firmie najczęściej za udział w zyskach. Czasem doinwestowuje przedsięwzięcie dodatkową pożyczką.

Dotąd może się wydawać, że anioł biznesu nie różni się niczym od banku. Różnicą zasadniczą jest fakt wnoszenia przez anioła swojego doświadczenia, wiedzy, kontaktów biznesowych. Łatwo sobie wyobrazić jak dzięki inwestycji biznesmena znanego, szanowanego, cenionego w środowisku przedsiębiorców mała, nikomu nieznana firma przeradza się w obiekt zainteresowań innych podmiotów działających na rynku oraz szerokiej rzeszy potencjalnych klientów.

biznesmenka

Anioł biznesu inwestując ma zazwyczaj mniejszościowe udziały w firmie. Choć zainteresowany jest zarobkiem nie liczy jednak na szybką wypłatę wysokich dywidend po pierwszym czy drugim roku działalności przedsiębiorstwa. Inwestujący w start-upy czekają aż wartość przedsiębiorstwa znacznie wzrośnie i sprzedają wówczas swoje udziały z dużym zyskiem. Zbycie udziałów następuje zazwyczaj nie wcześniej jak w 4-5 roku działalności firmy.

Jak znaleźć anioła biznesu?

Na pewno trzeba mieć pomysł. Ale sam pomysł to mało – niewielu przedsiębiorców zaryzykuje swoje pieniądze i autorytet w coś, co jest dopiero w fazie planów. Najlepiej szukać anioła, gdy już założymy firmę a nasz produkt będzie mieć wymierny kształt. Jeśli potencjalny inwestor oceni, że produkt ma szansę podbić rynek i przynieść zyski, a tym samym podnieść wartość firmy, to podejmuje decyzję o wsparciu przedsięwzięcia.

Inwestujących w start-up, obok stopnia zaangażowania firmy w produkcję, zainteresuje również innowacyjność projektu, a także nasz biznesplan.
Przyszły udziałowiec firmy zechce poznać i ocenić zespół ludzi, którzy związani są z nowym projektem – z reguły wolą oni większe zespoły nastawione na kreatywną współpracę, niż firmy jednoosobowe.
Młodzi przedsiębiorcy często poszukują wsparcia zwracając się ze swoimi pomysłami na biznes do sieci aniołów biznesu.

Co to jest sieć aniołów biznesu?

Sieć aniołów biznesu jest organizacją, za pomocą której poszukujący wsparcia młodzi przedsiębiorcy mogą znaleźć swojego opiekuna. Sieć aniołów jest platformą porozumienia inwestorów i przedsiębiorców rozpoczynających przygodę z biznesem. Dla jednych i drugich sieć udziela wsparcia.
Inwestorzy, którzy mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość, mogą zapoznawać się dzięki działaniom sieci z pomysłami, nowymi projektami. Początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać w pomocy podczas przygotowywania prezentacji swojego pomysłu, tworzenia i gromadzenia niezbędnej dokumentacji. Wreszcie obie strony są dzięki działalności platformy „umawiane” na spotkanie służące prezentacji projektu.

sieć aniołów biznesu

Pierwsza sieć aniołów w Polsce powstała w 2003 r. Obecnie działa ich 18. Część to organizacje non-profit, a inne prowadzą działalność komercyjną.
W roku 2015 dzięki pośrednictwu sieci aniołów sfinansowano 32 projektu początkujących przedsiębiorców. Dla porównania w tym samym roku w Wielkiej Brytanii sieci aniołów doprowadziły do zawarcia 567 umów o współpracy.
Jeśli chodzi o wartość finansową inwestycji aniołów biznesu w naszym kraju nie przekracza ona 12 mln euro. W Wielkiej Brytanii sięga prawie stu milionów euro.

Przyszłość aniołów biznesu.
Prognozuje się, że ilość aniołów biznesu i sieci działających wśród nich będzie coraz większa. Na wsparcie mogą liczyć start-upy głównie z obszaru technologii informacyjnych, biotechnologii, technologii mobilnych, transportu, ochrony zdrowia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here