forma opodatkowania dla sklepu internetowego

Prowadzenie sklepu internetowego to często wybierana forma działalności, ale czy tak łatwo to robić? Samo założenie zajmuje nam kilka minut i już można zacząć dodawać produkty i sprzedawać. Trzeba tylko wcześniej zarejestrować swoją firmę tak żeby wszystko było zgodne z prawem. Wtedy będziemy mogli legalnie działać i nie trzeba będzie się martwić o żadne kontrole. Tak to właśnie wygląda, dlatego cieszmy się, że można z takiego rozwiązania skorzystać i spróbować swoich sił. Często problemem będzie wybranie odpowiedniej formy opodatkowania naszego sklepu internetowego. Do wyboru mamy różne rozwiązania, dlatego trzeba wiedzieć, co jest dla nas korzystne. Nie wszystko można też zastosować w przypadku naszego sklepu internetowego, bo przekraczamy pewien próg dochodów.

Ryczałt w sklepie internetowym

Wiele sklepów internetowych korzysta z tej formy opodatkowania. Wtedy płacimy 3% od przychodów. Nie zawsze nam się to opłaca, a poza tym nie można sobie tutaj zrobić żadnych odliczeń za kupno komputera czy towaru. Mamy tylko płacić i nic więcej na tym nie zyskamy. Jeśli nie zarabiamy zbyt dużo to na pewno taka forma nam się opłaci. Jeśli przekroczymy ustalony próg to automatycznie będzie już na zasadach ogólnych.

Na pewno do zalet ryczałtu można zaliczyć łatwość wypełniania wszystkich rachunków i dokumentów jest tego wszystkiego znacznie mniej niż w innych formach opodatkowania, czyli w większości przypadków szef może robić to sam. Nie jest konieczna pomoc księgowej, czyli mamy niższe koszty utrzymania naszego sklepu internetowego. Jeśli będziemy mieć, chociaż jeden przychód, który nie zalicza się do ryczałtu to od razu przechodzimy na zasady ogólne i nie można o tym zapominać, bo można zapłacić bardzo wysoką karę, a tego nie chcemy.

forma opodatkowania

Podatek linowy dla sklepu internetowego

Tak jak w przypadku ryczałtu tak i w podatku liniowym nie można liczyć na żadne upusty i odliczenia. Płacimy wtedy podatek 19% od dochodów, które osiągamy. Nie zawsze można będzie z tej formy podatku skorzystać. Wiele się o tym mówi w Polsce i zmieniające się ekipy rządzące obiecują, że można będzie dowolnie z tego podatku korzystać, ale mimo upływu lat nic się tutaj nie zmienia. Według ekspertów, jeśli zarabiamy rocznie powyżej stu tysięcy złotych to taka forma opodatkowania byłaby dla nas opłacalna. Problem przy takiej formie opodatkowania są wszelakie rozczulenia z małżonkiem czy rozliczenia dla osób samotnie wychowujących dziecko.

Karta podatkowa

Najprostszym sposobem na rozliczanie się z urzędem skarbowym jest karta podatkowa. Problem polega tylko na tym, że mało, która firma może sobie pozwolić na rozliczanie na tych zasadach. Sklepów internetowych jak na razie tutaj w ogóle nie ma.
Rozliczanie na zasadach ogólnych
Z tej formy opodatkowania może skorzystać praktycznie każda osoba. Problem polega tylko na tym, że im więcej zarabiamy tym więcej płacimy. Mamy tutaj dwie stawki podatku 18% i 32%. Jeśli chcemy płacić 18% to nasze dochodowy nie mogą przekroczyć 85528 złotych. Jeśli ta kwota zostanie przez nas przekroczone to płacimy 32%. Im jesteśmy bogatsi tym więcej płacimy, dlatego trzeba będzie uciekać w różne odliczenia żeby jak najwięcej tych pieniędzy u nas zostało. Wtedy na pewno będziemy o wiele bardziej zadowoleni. Wybierając taką formę opodatkowania trzeba będzie pamiętać o książce przychodów i rozchodów. To ważny dokument, z którym będziemy wzywani do urzędu skarbowego, jeśli coś jest nie tak. W razie kontroli nawet w naszym sklepie internetowym taka książka będzie bardzo dokładnie sprawdzana.

jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla sklepu internetowego

Co wybrać?

Wszystko będzie zależne od tego, czym się zajmuje i co sprzedajemy. Jeśli nie zależy nam na dużych zyskach, bo sklep internetowy to tylko dodatek do pensji to najlepiej byłoby pozostać na ryczałcie. Wtedy może nie ma odliczeń i płacimy od przychodów, ale przynajmniej mamy problem z głowy i ta księgowość jest mocno uproszczona. Na pewno na tym zyskamy, ale to wszystko trzeba będzie sobie dokładnie przeliczyć. W większości przypadków rozliczamy się na zasadach ogólnych, bo to jest najdawniejsze.

Na pewno gdyby ogólnie był dostępny podatek linowy to wiele większych sklepów internetowych by z niego korzystało, ale na razie nie ma, co na to liczyć. Państwo na podatkach zarabia i nie chce żeby bogatsi płacimy mniejsze stawki niż teraz. Analiza i przeliczenia tego ile można zarobić pozwoli nam dokonać właściwego wyboru odpowiedniej formy opodatkowania. To bardzo ważne i nie można tego problemy bagatelizować. Chcemy przecież jak najmniej płacić dla państwa, ale jak najwięcej zyskać dla siebie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here